Blog > Komentarze do wpisu
A ja szanuję i podziwiam decyzję B.Nowackiej.

 

W mediach wciąż jeszcze można znaleźć nowe komentarze dotyczące decyzji Barbary Nowackiej o przystąpieniu do Koalicji Obywatelskiej. Niestety dominują komentarze krytyczne. Wśród nich wiele jest komentarzy ze środowisk lewicowych, gdzie słowa ‘zdrada’ czy ‘koniunkturalizm’ itp., jeśli nie padają bezpośrednio, to już na pewno między wierszami.

Nie należę do sympatyków B.Nowackiej, co nie zmienia faktu, że na lewicy jest to jedna z ciekawszych osobowości i działaczka z doświadczeniem, dorobkiem i osiągnięciami.

Zacznę jednak od złośliwej oceny pod adresem nie-prawicowych komentatorów politycznych. Od miesięcy nakręcają atmosferę zagrożenia Polski przez PiS, na co lekarstwem miała była jak najszersza koalicja ugrupowań opozycyjnych parlamentarnych i pozaparlamentarnych. Niemal każdy polityk opozycji na ‘dzień dobry’, musiał się w audycji tłumaczyć jakie podjął działania na rzecz wielkiej opozycyjnej koalicji. No i B.Nowacka zrobiła krok w dobrym kierunki i ….. spotkała się z nieprawdopodobną krytyką.

Prawda jest dosyć okrutna: pierwszoplanowym problemem jest odsunięcie PiS od władzy. Podkreślam to, bo m.in. to ruchy i środowiska lewicowe bardzo silnie obrywają od obecnej władzy i z ideałami lewicowymi (światopoglądowymi) PiS zdaje się najbardziej walczyć. Krótko mówiąc: zróbmy coś w PiS-em, żeby potem, przy zachowaniu wolności słowa i demokracji, kłócić się i walczyć o lewicowe wartości między sobą. Mam wrażenie, że tylko B.Nowacka na lewicy jest w pełni świadoma zagrożeń i gotowa była podjąć trudną, ale dojrzałą decyzję.

Niewątpliwie B.Nowacka i jej środowisko podejmuje potężne ryzyko polityczne. Jej decyzja już doprowadziła do podziału w jej najbliższym środowisku politycznym. Na tle PO i Nowoczesnej, ugrupowanie B.Nowackiej jest niemal tylko pyłkiem. Owszem, jej ugrupowanie może być swego rodzaju kwiatkiem do kożucha utworzonego przez partie (PO i Nowoczesna) mocno zdystansowane dotychczas do niektórych wartości lewicowych. W Koalicji Obywatelskiej, to B.Nowacka i Inicjatywa Polska ryzykują najbardziej. Politykom PO i Nowoczesnej odradzałbym jednak ewentualne polityczno-wizerunkowe wykorzystywanie B.Nowackiej. Jest ona na tyle silną osobowością i jednoznacznie określoną działaczką lewicową, że próba jej wykorzystywania, może się odbić polityczną czkawką Koalicji Obywatelskiej. Mogę mieć tylko nadzieję, że politycy PO i Nowoczesnej są na tyle dojrzali, by tego typu działań nie podejmować. Dowartościowanie B.Nowakiej i Inicjatywy Polskiej jest testem na polityczną dojrzałość PO i Nowoczesnej.

Jest też moim zdaniem szansa, choć przyznam że niewielka, iż udział w Koalicji Obywatelskiej może być polityczną trampoliną dla B.Nowackiej. Zobaczymy.

Zgadzam się z tymi, którzy (m.in. w parciu o sondaże) twierdzą, że najskuteczniejszym sposobem mobilizacji elektoratu anty-pisowskiego jest tworzenie nie jednego, a dwóch wielkich bloków wyborczych. Jednego skoncentrowane wokół PO i Nowoczesnej i drugiego: skupiającego ugrupowania lewicowe.  B.Nowacka najbardziej, oczywiście, pasuje do tego  drugiego. Z tej perspektywy, jej angażowanie się w działania Koalicji Obywatelskiej mogą być faktycznie ocenione jako trwonienie politycznego potencjału lewicy. Tylko, że na lewicy mamy do czynienia z dezintegracją.

Na miejscu B.Nowackiej zapewne podjąłbym taką samą decyzję. No bo spójrzmy na lewicę. Rozsypka. Partia Razem jest anty chyba wobec wszystkich i ma niemal zerową zdolność koalicyjną. W przypadku SLD, jak tylko znowu zaistniało kilkoma procentami w sondażach, to politycy tej partii uznali, że mają prawo dyktować warunki na lewicy. R.Biedroń uwierzył w swoją wielkość i wyjątkowość, itd. itd.  Jakby tego było mało, wśród ruchów lewicowych zapanowała jakaś moda na odsądzanie od czci i wiary działaczy i polityków lewicowych z innych niż własne podwórek. Tymczasem ten etap, politycy PO i Nowoczesnej mają już za sobą.

Nie ma obaw. B.Nowacka swoich poglądów nie zmieni. Szuka drogi na skuteczniejsze wcielanie w życie swoich ideałów i wykazała się największą dojrzałością na lewicy.

 

czwartek, 13 września 2018, kanapowy_obserwator

Polecane wpisy

Komentarze
2018/09/13 02:08:17
Być może jest to słuszna decyzja...
Zobaczymy, co przyniesie.